Hakkımızda     |      EN

Bize Ulaşın:   (0216) 3224170

 

Planlama nedir?

Talep Planlama ve Tahminleme nedir?

Satış ve Operasyon Planlama nedir?

Üretim Planlama nedir?

Malzeme Planlama nedir?

Detay Çizelgeleme nedir?

Stok Optimizasyonu nedir?

Depo ve Lojistik Planlama nedir?

Tedarik Zinciri Yönetimi nedir?

İşgücü Planlama nedir?

Optimizasyon nedir?

 

 

Optimizasyon Nedir?

Son Güncelleme
21 Aralık 2017

 

 

Optimizasyon en iyi olanı aramaktır, en iyiye optimum da denir.

 

Planlamada optimizasyon mevcut koşulların ve kısıtlamaların varlığında planlama kararlarını kurumsal performansı optimize edecek şekilde verilmeye çalışılması olarak düşünülebilir.

 

Bu bağlamda kurumsal performans cirolar, karlılıklar veya verimlilikler gibi göstergeler cinsinden ölçülüyorsa optimizasyonun amacı bu göstergeleri artırmaktır. Öte yandan performans, maliyetler, kayıplar, cezalar veya gecikmeler gibi göstergeler ile ifade ediliyorsa optimizasyon bu göstergeleri düşürmeyi amaçlar.

 

En iyi ve doğru planlama kararlarının hızlı bir şekilde verilebilmesi, kurumsal performansın üst düzeyde tutulması açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak planlama sırasında göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda unsurun olması karar vermeyi çoğu zaman zorlaştırmaktadır.

 

Etkin planlama ve çizelgeleme sistematiklerinin kurulması, planlamaya dair her türlü önceliğin ve kısıtlamanın belirlenmesini gerektirir. Maliyetler, bütçe kısıtları, mevcut kapasiteler, yasal ve kontratlardan doğan yükümlülükler, vb. bir çok unsurun planlama faaliyetleri sırasında hesaba katılması gerekir.

 

Yenilikçi planlama ve çizelgeleme yaklaşımları, Yöneylem Araştırmaları (Operations Research) kapsamında geliştirilen farklı pptimizasyon tekniklerinden faydalanır.

 

Uygulanabilecek temel optimizasyon yaklaşımları:

 

–  Sezgisel Algoritmalar (heuristics)

–  Metasezgisel Algoritmalar (meta-heuristics)

–  Benzetim (simulation) ile Senaryo Analizleri (what-if analysis)

–  Matematiksel Programlama (mathematical programming)

      -  Doğrusal Programlama (linear programming)

      -  Doğrusal Olmayan Programlama (nonlinear programming)

 

 

Hangi planlama süreçlerinde optimizasyon yapılabilir?

 

Kurumsal planlamanın aşağıda özetlenen süreçlerinin tamamında optimizasyon teknikleri uygulanabilmektedir.

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOT:  Bu yazı, bilgi amaçlıdır. Sözü edilenler her kurum için geçerli olmayabilir.

- Dr. İlker Güçlü, Optimum Planlama

 

 

 

 

Optimizasyon'a odaklı Optimum Planlama programları nelerdir?

 

Optimum Planlama, kurumların planlama kabiliyetlerini iyileştirerek kurumsal performansı artırmaya odaklı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu kapsamda matematiksel analizlere dayalı karar verme teknikleri özellikle ele alınmaktadır. Bu yüzden,

 

Optimum Planlama'nın tüm programları optimizasyona odaklıdır.

 

Eğitim hizmetleri kapsamında sunulan ana modüller şu şekildedir:

 

       

 

« BAŞA DÖN

 

 

 

 

Ana Sayfa

Planlamanın Temel Kavramları

Üretim Planlama nedir ? Talep Planlama nedir ? Tedarik Zinciri Yönetimi nedir ? Satış ve Operasyon Planlama ? Malzeme Planlama nedir ? Detay Çizelgeleme nedir ? Stok Optimizasyonu nedir ? Depo ve Lojistik Planlama nedir ? İşgücü Planlama nedir ? Optimizasyon nedir ?

 

Eğitimler ve Modüller

Üretimde Genel Planlama ve Çizelgeleme Rekabet Stratejileri ve Organizasyon Talep Planlama ve Satış Tahminleme Satış ve Operasyon Planlama Satın Alma, Depo ve Stok Yönetimi Tedarik Zinciri Yönetiminin Temelleri Üretim, Kapasite ve Malzeme Planlama Detay Çizelgeleme Lojistik ve Dağıtım Yönetimi Optimizasyon Teknikleri Sürekli İyileştirme: Kalite Yön., Yalın Üretim İstatistiksel Proses Kontrolü Rekabetçi Ürün Geliştirme Robust Tasarım (Taguchi Metodu) Deneysel Tasarım

Danışmanlık

 

Referanslar

Referans Listesi Katılımcıların Yorumları Eğitimlerden Görseller

 

Duyurular

Açık Eğitim Takvimi Eğitim Ön Kayıt Formu Kuruma Özel Eğitimler e-Bülten KVK Bilgi Metni

 

Hakkımızda

İletişim Bilgileri
 

Copyright © 2021, Optimum Planlama Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler (Keywords): Tedarik Zinciri Yönetimi, Üretim Planlama ve Kontrol Eğitim Programları, Planlama Eğitimleri, Planlama Nedir, Üretim Planlama Nedir, Talep Planlama Nedir, Satış ve Operasyon Planlama Nedir, Malzeme Planlama Nedir, Detay Çizelgeleme Nedir, Stok yönetimi, Depo ve Lojistik Planlama Nedir, Stok Yönetimi Nedir, Optimizasyon Nedir, İşgücü Planlama Nedir, Üretim Planlama Eğitimi, Üretim Planlama ve Stok Kontrolü, Üretimde Genel Planlama ve Çizelgeleme, Talep Planlama, Satış Tahmin Teknikleri, Talep Tahmin Teknikleri, Talep Tahminleme Teknikleri, Detay Çizelgeleme, Atölye Çizelgeleme, Makine Çizelgeleme, Çizelgeleme Eğitimi, Kapasite Planlama Eğitimi, Malzeme Planlama Eğitimi, Ana Üretim, Kapasite ve Malzeme Planlama, Kapasite ve Malzeme Planlama, İşgücü Planlama ve Çizelgeleme, Satış Operasyon Planlama, Satış ve Operasyon Planlama, S&OP, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Kuruma Özel Eğitim, Workshop, Seminer, Danışmanlık Hizmetleri, Stok Yönetimi, Sevkiyat Planlama, Lojistik Planlama, Dağıtım Planlama, Stok, Depo ve Lojistik Planlama, Optimizasyon Teknikleri, Robust Tasarım, Robust Design, Taguchi Design, Orthogonal Array, Deneysel Tasarım ve Analiz, Design of Experiments, DOE, Design for Manufacture and Assembly, DFMA, DFR, DFX, Rekabetçi Ürün Geliştirme, Product Design and Development, Process Development, Proses Tasarımı, Kalite Mühendisliği, Kalite Evi, House of Quality, Kalite Fonksiyonu Yayılımı, Quality Function Deployment, QFD, EQFD, Kalite Yönetimi, Quality Management, Kalite Kontrol, İstatistiksel Proses Kontrol, İPK, SPC, Rekabet Stratejileri ve Organizasyon